Gemlik Belediyesi itirazı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne taşıdı

Gemlik Belediyesi itirazı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne taşıdı

Gemlik Belediyesi körfezime dokunma imza kampanyasının çalışmalarına devam ediyor, Belediye tarafından düzenlenen kampanyada duyarlı vatandaşlar tarafından toplanan itiraz dilekçeleri ile askı planlarına itiraz etti.

Kampanyada toplanan binlerce itiraz dilekçesi, Gemlik Belediyesi’nin kurum avukatları tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilirken, konunun mahkemeye taşınacağı belirtildi.

“Bu yük, körfeze fazla geliyor”

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Gemlik Körfezi’nin geçmişteki temiz hali filmlere konu olmuş ve Türkiye’nin ilk su altı filmi Gemlik Körfezi’nde çekilmiştir. Geçmişte ise bu körfezden her gün binlerce balık çıkardı. Şu anda kirlilik yüzünden Gemlik Körfezi’ndeki balık varlığı artık tükenmek üzere körfez için her kurum elinden geleni fazlasıyla yapmalıdır. Bu yük, körfeze fazla geliyor.” diye konuştu.

“Hemşerilerime teşekkür ediyorum”

Gemlik halkının gösterdiği yoğun ilgiden dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “14 Şubat’ta başladığımız itiraz dilekçesi kampanyamıza binlerce Gemlikli katıldı. Hemşerilerime teşekkür ediyorum. Umarım devletimizin kurumları bu itiraz dilekçelerine kulak tıkamaz ve Gemlik körfezinin tabutuna son çiviyi çakacak bu karardaki itirazımızı kabul eder.” dedi.

“Gemlik Belediyesi olarak hukuksal girişimleri başlatıyoruz”

Çed raporundaki içi boş ifadelere de dikkat çeken Başkan Sertaslan, “Yetkili kuruluşlara hazırlatılan Çed raporunda muğlak ifadeler yer alıyor. Deniz suyu ısıtma sıcaklığına ‘biraz ısıtacak’ gibi içi boş ve bilimden uzak bir ifade kullanılmıştır. Yazılan rapor sanki Gemlik Körfezi için değil Atlantik Okyanusu kıyısındaki bir bölge için yazılmış. Biz bu ifadeleri ret ediyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen itiraz dilekçelerinin yanı sıra Gemlik Belediyesi olarak hukuksal girişimleri başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Gemlik Belediyesi © 2018 Tüm hakları saklıdır.